Leguáni

Leguán zelený – Iguana iguana

Leguán zelený – Iguana iguana

Leguáni jsou velmi početná třída plazů. Ti nejmenší jsou dlouzí několik centimetrů, ti největší mají přes dva metry. Stejně tak se liší i výběrem rostliné nebo živočišné potravy. Nejoblíbenější chovný druh je býložravý leguán zelený.

Leguán zelený – Iguana iguana

Patří mezi největší ještěry. V dospělosti dosahuje délky 120 až 200 cm – tělo cca 70 cm s až trojnásobně delším ocasem. Váha může být i 6 kg (jsou ale známy i případy 9 kg).

Roste velice rychle a konečné velikosti dosáhne do čtyř let.

Je aktivní hlavně přes den, v noci spí. Má vynikající zrak, sluch i čich a je citlivý na světlo.

Pokud se o něj chovatel odpovědně stará, je v zajetí snadno množitelný.

Socializace leguána zeleného

Z počátku bude leguán nedůvěřivý a bude se bránit – kousáním, drápáním a hmitáním ocasem. Může i několik dní odmítat potravu. Zhruba po měsíci si však na pozorného chovatele zvykne.

Po získání důvěry se leguán nechá hladit a brát do ruky. Dobré je ho nechat lézt po těle. Poté je důležité nechat leguána vycházet z terária dobrovolně, ne ho brát násilím.

Samozřejmostí je i jiným způsobem nestresovat zvíře – rychlými a nečekamými pohyby apod.

Po čase si chovatel všimne, že leguán je velmi zvídavé zvíře. Když zjistí, že mu nehrozí žádné nebezpečí, vydá se prozkoumat okolí. Leguáni milují objevování nových míst a mnozí si dokážou užít i jízdu autem, při které pozorují svět okolo sebe.

Klikněte zde a prohlédněte si leguána zeleného na eshop.farmapython.cz »