Agamy

Agama voustatá – Pogona vitticeps

Agama voustatá – Pogona vitticeps

Agamy jsou středně velcí plazi s nelámavým ocasem. Dobře šplhají a jsou aktivní hlavně přes den. Často mají tělo pokryté výrůstky, „rohy“ a různě tvarovanou kůží. Nejoblíbenějším chovným druhem je agama vousatá.

Agama vousatá

V žebříčku oblíbenosti je u chovatelů na prvním místě. Snadno si na člověka zvykne, po čase ráda vyhledává kontakt a její chov hravě zvládne i začátečník. Mezi další její přednosti patří nádherný vzhled, aktivita přes den a snadná množitelnost (2 – 4 snůšky do roka po 12 až 30 vejcích, samice jsou schopné uchovávat sperma v těle a k dalšímu odplodnění tak může dojít i bez předchozího spáření).

Dorůstá do velikosti 45 – 60 cm.

Je všežravec, miluje především hmyz (cvrčky, šváby, sarančata apod., ale i myší holátka) v kombinaci s bylinnou složkou, zeleninou a ovocem. Důležité při výběru švábů je zvolit exotické druhy – ti běžní, jako je šváb domácí, mohou zamořit domácnost.

Samci jsou velmi teritoriární a nesnesou konkurenci. Při chovu více jedinců naráz je nutné mít v každém teráriu pouze jednoho samce a několik samiček.

Klikněte zde a prohlédněte si agamu vousatou na eshop.farmapython.cz »